MÖBLER / Bord / Soffbord 5577140

nr 557 7140

Soffbord

nyrokoko, bemålat svart/guld, kineserande dekor, längd: 107, djup: 59, höjd: 46

Kondition: färgbortfall, slitage, repa/repor

Utrop:

500 kr

Såld:

2.800 kr

måndag 8 december 2008
kl 19:25:12

Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Guldsmedsaktiebolaget, GAB
Guldsmedsaktiebolaget i Eskilstuna grun­dades i Stockholm 1867.